Kisadózó vállalkozás indítása esetén, gyakori kérdés, milyen tevékenységet is válasszunk az indulásnál. Hol tudunk választani, hol találunk listát a tevékenységi körökről?
Nézzünk egy kis segítséget, hol érhető el a tevékenységi körök listája! Illetve mit tehetünk ha nem rendelkezünk a szükséges szakképesítéssel!
Milyen hibákat követünk el gyakran a tevékenység választásnál?
- Több tevékenységet veszünk fel, mint amit tényleg végzünk. Sokan halmozzák a tevékenységi köröket, ami aztán silány munkához vezet többségében. A kevesebb néha több! Inkább egy valamiben válj kimagaslóvá, mint többen nyújts középszerű szolgáltatást!
- Egy másik gyakori hiba, hogy sokan felveszik a tevékenységi körük közé a marketinget, reklámot. Holott csak a saját tevékenységüket (pl. cukrászdájukat) szeretnék reklámozni. Ehhez még nem kell marketingesnek lenni.
Sok vállalkozó azt gondolja, könyvelője mindenhez is ért. Miért ne választhatná ki helyette a tevékenységi kört is. A könyvelő természetesen segíthet és adhat tanácsot. De minden tevékenységi kört ő sem ismerhet, ennek a kiválasztása tehát a vállalkozó felelőssége.
Hol érhető el a tevékenységek listája?
- Egyéni vállalkozóknak ÖVTJ szám (Önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke) más néven szakmakód áttekintése: Tevékenységi körök – ÖVTJ
- Gazdasági társaságoknak TEÁOR szám (Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszere/Gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere) áttekintése: Tevékenységi körök – TEÁOR
- Ezen a felületen azt is ellenőrizhetjük engedélyköteles-e a kiválasztott tevékenység:
- Ez a weboldal pedig összesíti a fenti adatokat:
Nem csak ezeken a weboldalakon, de az illetékes önkormányzatnál is kérhetünk szakszerű segítséget a tevékenységi körökkel kapcsolatosan.
Számíthatok e büntetésre, ha rossz tevékenységi kört választottam?
Ha olyan tevékenységet veszünk fel, mely engedélyhez kötött, a hivatalok első sorban a szükséges engedélyeket kérik el. Ha véletlenül olyan tevékenységet vettünk fel, melyhez nem rendelkezünk a szükséges engedélyekkel, egyszerűen csak vegyük ki azt a tevékenységet. Emiatt biztosan nem számíthatunk büntetésre.
Új tevékenységet gyakorlatilag bármikor felvehetünk, illetve módosíthatjuk, törölhetjük a meglévőt.
Mi a helyzet akkor, ha nem rendelkezünk a szükséges végzettséggel?
Ebben a helyzetben két lehetőségünk van! Vagy nem végezzük ezt a tevékenységet. Hiszen valljuk be, nem tanultuk, nem értünk hozzá. A másik lehetőség pedig, hogy fel kell vennünk egy olyan alkalmazottat, akinek megvan ez a szükséges képesítése.
A tevékenységi körök azért vannak, hogy legyen egy meghatározás, hogy az adott vállalat, milyen szolgáltatásokat is végez. Illetve vannak olyan tevékenységek, melyek engedélyhez, végzettséghez kötöttek. Ezeket a kritériumokat saját és mások biztonsága, védelme érdekében tartsuk be és csak azzal foglalkozzunk, ami szerepel a tevékenységi körünkben és értünk is hozzá.
Vannak természetes olyan tevékenységek, amelyek nem kötöttek végzettséghez. Ilyen például: üzletviteli tanácsadás. szoftverfejlesztés…
De ott van a másik oldal is, azon tevékenységek listája, melyeket csakis engedéllyel végezhetünk. Például: orvosi tevékenységek, villanyszerelés, könyvelés…
Vállalkozás alapítás előtt nem árt tehát átnézni a fent felsorolt oldalakat, kikérni az önkormányzat, esetleg a könyvelőnk segítéségét, hogy biztosan a megfelelő tevékenységi kört válasszuk ki a vállalkozásunk számára.