Megérkezett az Ősz és vele együtt érkezik az influenza és a meghűléses betegségek. Felmerül a kisadózókban is a kérdés, Katásként, hogyan működik a Táppénz igénylés folyamata?
Általános tévhit egyébként, hogy a kisadózók nem mehetnek táppénzre. Ez azonban nincs így, ha a Katás egyéni vállalkozó megbetegszik, és nem tud dolgozni, ugyanúgy jár neki a táppénz ellátás, mint bárki másnak.
A főállású kisadózót a Társadalombiztosítási törvény alapján megilletik az alábbi pénzbeli ellátások:
- Nyugdíj
- Táppénz
- Csecsemőgondozási díj
- Gyermekgondozási díj
Minden kisadózó igényelhet táppénzt?
Azok a kisadózó egyéni vállalkozók, akik főtevékenységként végzik tevékenységüket, igényelhetnek táppénz ellátást. Ha mellékállásban végzi a tevékenységet nem kell igényelnie az ellátást, hiszen ilyenkor van egy főállása, és a főállásában elmehet betegség esetén táppénzre.
Az Egészségbiztosító fizeti a táppénz ellátást, a 2020-as évben főállású kisadózónál, aki havonta 50.000 forintot fizet, 98.100 Ft lesz az ellátás alapja. Abban az esetben, ha a Katás vállalkozó a 75.000 forintos, nagyobb összegű kata átalányt fizeti (mert például magasabb nyugdíjellátást szeretne a későbbiekben) az ellátást alapja az idei évben 164.000 forint. Ezen összegekből számolják a táppénz ellátást, erről korábbi cikkünkben is olvashat!
Hogyan működik a táppénz igénylés folyamata?
- Először is regisztrálni kell az Egészségbiztosítási Osztálynál, egy regisztrációs lap kitöltésével, majd ezt be kell küldeni az e-papír szolgáltatáson keresztül.
- Most következik maga a táppénz kérelem! Ehhez le kell tölteni a következő nyomtatványt: Igénybejelentés táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, baleseti táppénz igényléséhez. Itt kitöltési útmutatót is találhatunk hozzá.
- A nyomtatvány kitöltése után (ÁNYK-val) küldjük be az Ügyfélkapu segítségével a kész nyomtatványt.
- Ellenőrizzük a nyomtatványt, majd ha nincs hibánt kattintsunk a Nyomtatvány megjelölése elektronikus beküldésre lehetőségre!
- A felugró ablakban válasszuk az IGEN-t, majd kattintsunk az OK gombra!
- Ha megtörtént a titkosítás, újra kattintsunk a Kapcsolat az Ügyfélkapuval lehetőségre.
- Most a Nyomtatvány közvetlen beküldése az Ügyfélkapun keresztül lehetőséget kell választanunk.
- Ezután bejelentkezhetünk az Ügyfélkapuba és erősítsük meg a beküldést!
Kell-e fizetni a Katát a táppénz alatt?
Abban az esetben, ha hosszabb ideig van a kisadózó táppénzen, 30 napot meghaladóan, és számlát sem állít ki nem kell megfizetni a Katát, azonban ennek az a feltétele, hogy a táppénzes időszakot be kell jelenteni a 20T10E nyomtatvány segítségével.
A Kata törvény kimondja (8 § 9. bekezdése), hogy a kisadózó nem köteles megfizetni a tételes adót azon hónapokra vonatkozóan, melyeknek egészében a kisadózó vállalkozó:
- táppénzben, baleseti táppénzben, csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermeknevelési támogatásban vagy ápolási díjban részesül,
- katonai szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katona,
- fogvatartott,
- egyéni vállalkozói tevékenységét szüneteltette
kivéve, ha a kisadózóként folytatott tevékenységébe tartozó munkát végez.
Szüneteltetés esetén, azonban csökken a Kata keret! Ezt se feledjük!
A keresőképtelenség alatt egyébként a kisadózó nem állíthat ki számlát, kivéve persze ha alkalmazottat foglalkoztat.
Ezek tehát a fontos tudnivalók a táppénz igénylés folyamatáról, ha kisadózóként végezzük tevékenységünket!