A KATA nyújtotta lehetőségek igencsak megkönnyítik az egyéni vállalkozók életét, és természetes a bevezetésének is ez volt a célja. Minimális adminisztrációs feladattal kell csak számolniuk és a könyveléssel sem kell igazán bajlódni, viszont bevételi nyilvántartást vezetni kell a kisadózóknak!
Mi is a bevételi nyilvántartás? Mit kell, hogy tartalmazzon? Mire figyeljünk még Katásként? Cikkünkből mindezekre választ kapsz!
A bevételi nyilvántartás célja lényegében annyi, hogy nyilvántartsunk minden olyan adatot, melyek az adókötelezettség teljesítéséhez és annak ellenőrzéséhez szükségesek. Elengedhetetlen, hogy ez a nyilvántartás pontos és ellenőrizhető legyen a későbbiekben is, hiszen ezen nyilvántartás segítségével készül majd a KATA bevallás is.
Ne feledjük! A bevételeket időrendi sorrendben kell feltüntetni a nyilvántartásban, erre a legalkalmasabb egy Excel táblázat lehet.
A bevétel nyilvántartás naprakész vezetése a 2020-as évben is kötelező a Katások számára, de nem kell megijedni, egyáltalán nem ördögtől való, vagy bonyolult feladat!
A nyilvántartás vezetésének elmulasztása pedig bírságot von maga után, illetve az is előfordulhat, hogy a vállalkozót kizárják a Katából.
A bevételi nyilvántartás könyvelői segítség nélkül is elvégezhető, de fontos tisztában lenni a jogszabályokkal, olvassuk el mindig az adóévre vonatkozó kisadózókat érintő jogszabályokat, így biztosan nem érhet minket meglepetés vagy kellemetlenség.
Mi az amire kimonottan figyelni kell még, ha a kisadózás mellett döntünk?
Szerepelni kell az általunk kibocsátott számlákon a “Kisadózó” kifejezés! Ez a mai, modern számlázó programokba már könnyen tárolható számla megjegyzésként, így biztosan nem okoz gondot. Nem árt mindig ellenőrizni, szerepel-e a számlákon a kifejezés, ugyanis ennek elmulasztása is igen komoly bírsággal jár.
Mit tartalmazzon a bevételi nyilvántartás?
- Bevételi nyilvántartás sorszáma
- A bizonylat sorszáma, vagyis a kiállított számla vagy nyugta sorszáma
- Bevétel összege
- A vevő neve
- A vevő címe
- Esetleg a vevő adószáma
- Bevétel megszerzésének időpontja
Meddig kell megőrizni ezt a nyilvántartást?
A törvényi előírás szerint a bevételi nyilvántartást a kiállítás adóévét követő 5. naptári év végéig köteles megőrizni a kisadózó.
Abban az esetben, ha valamelyik partnerünktől 1 millió forintot meghaladó bevételt szereztünk az adóév során, ezt is feltüntethetjük a nyilvántartásban, hiszen emiatt adatszolgáltatási kötelezettségünk keletkezik.
Mi a helyzet a devizás bevételekkel?
Abban az esetben, ha a devizás számla ellenértéke forintos bankszámlára érkezik be, a forintban jóváírt összeget kell felvezetni a bevételi nyilvántartásba is. Ellenkező esetben, ha a számla ellenértéke devizában érkezik be, akkor a jóváírás napján érvényes MNB árfolyamot kell figyelembe venni. Ez alapján kell átszámítani forintra az összeget és azt felvezetni a nyilvántartásba!
Mi lesz a bevétel megszerzésének időpontja?
Készpénzes nyugta vagy számla esetében, mindig a bizonylat kelte lesz a bevétel megszerzésének az időpontja.
Ha a számla ellenértékét átutalással rendezik, a banki jóváírás napja lesz a bevétel megszerzésének az időpontja.
Ne feledjük, hogy a bevételi nyilvántartásban adatot módosítani, javítani vagy törölni csakis meglévő bizonylat alapján lehet. Vagyis minden számlát kötelező felvinni a nyilvántartásba, a sztornózott és a helyesbítetteket is!
Abban az esetben, ha a kisadózó áfa körös, a nettó és a bruttó értéket is fel kell tüntetni a bevételi nyilvántartásban és természetesen az Áfa értékét is.
Valamint a táblázatban a bevételi határ is pontosan követhető, ma már egy Excel táblázat segítségével ez könnyen kivitelezhető, így biztosan nem lépi át a vállalkozó az éves bevételi határt, amely a 2020-as adóévben 12 millió forint.
Kisadózóként minden adóévet követő február 25-ig kell a KATA bevallást elkészíteni. Itt kell feltüntetni az adóévben befolyt bevételeket, valamint a 12 millió forintot meghaladó bevételeket. Ebből számolják majd a különadót!