Mi a helyzet akkor, ha a kisadózó kisbabát tervez a párjával, vagy már gyermeket vár? Mint tudjuk a KATA sok előnyt jelent a kisadózást választók számára. De mi a helyzet a kismamákkal, milyen összegű ellátásra számíthatnak ha ez alá az adónem alá tartoznak?
Nézzük meg együtt!
A KATA adózási rendszerét már ismerjük, elég havi 50.000 forintot kifizetni közteherként, könnyű az adminisztrációs folyamata, egyszerűen szüneteltethető a vállalkozás és még könyvelő sem feltétlen szükséges.
De vannak azonban árnyoldalai is az adóforma választásának, ilyen például a gyermekvállalás kapcsán igényelhető pénzbeli juttatások.
Hogy jár a legjobban a kisadózó, ha babát szeretne vállalni és mekkora pénzbeli juttatásokra számíthat a kismama?
Egy Katás nem fog a főnöke elé állni, hogy jelentse be munkaviszonyban, mert babát szeretne. Nem fog, hiszen nem is tud!
Az ellátás, melyeket a kismama kapni fog igen alacsonyak, ezen nem is kell meglepődni, ha kevesebbet fizetsz be, később kevesebbet is kapsz vissza ellátás címén. Ezek az ellátások a táppénz, a csed illetve a gyed. Fontos megjegyezni, hogy ezeket a juttatásokat nem a jövedelem alapján számolják a kisadózók esetében, hanem egy meghatározott összeg alapján, ezt az összeget tekintik voltaképpen a Katás vállalkozó bruttó keresetének.
Nézzük meg, milyen összegekről beszélünk!
- 50.000 Ft KATA fizetés esetén – 98.100 Ft az ellátási alap
- 75.000 Ft KATA fizetés esetén – 164.000 Ft az ellátási alap
- 25.000 Ft KATA fizetés esetén – nincsen ellátási alap
A fenti összegek csak abban az esetben érvényesek, ha az elmúlt 2 évben legalább 1 éven át működött a vállalkozás, vagyis biztosított legyen a kismama legalább 365 napot a szülés előtti 2 éven belül. Abban az esetben sem kell nagyon megijedni, ha nem működik még 1 éve a vállalkozásod, hiszen beszámítható ebbe az időszakba a korábbi munkaviszonyban töltött időszak is. Az is fontos, hogy minden hónapban ugyanannyi Katát fizess, ha nem így van akkor átlaggal számolnak!
Mennyi táppénzre lehet számítani?
A táppénz a bruttó béred 60%-a. Ha nincs elegendő biztosításo jogviszonyod akkor viszont csak 50%-al számolj!
- 50.000 Ft KATA fizetés esetén – 50.031 Ft táppénz
- 75.000 Ft KATA fizetés esetén – 83.640 Ft táppénz
Mekkora összegű csecsemőgondozási díjra számíthatsz?
A csed a bruttó bér 70%-a, melyből még 15% SZJA-t vonnak le.
- 50.000 Ft KATA fizetés esetén – 58.370 Ft lesz csed
- 75.000 Ft KATA fizetés esetén – 97.580 Ft lesz csed
Mekkora lesz a gyermekgondozási díj összege?
A gyed a bruttó bér 70%-a, amiből még levonásra kerül az SZJA illetve a nyugdíjjárulék.
- 50.000 Ft KATA fizetés esetén – 51.503 Ft lesz gyed
- 75.000 Ft KATA fizetés esetén – 86.100 Ft lesz gyed
Érdemes tehát a magasabb Katát fizetni, ha a babázós időszakban magasabb ellátást szeretnénk majd kapni.
Az ellátásokat úgy számolják ki, hogy a jogosultság napjától, vagyis amikortól már jár az ellátás (amikor a kismama ki van írva szülésre) innen számolnak vissza 3 hónapot. És visszaszámolva azt a hónapot már figyelembe veszik. És innen számolnak vissza 180 naptári napot (6 hónapot) , vagyis 9 hónapra visszamenőleg veszik figyelembe az ellátást. Tehát már a baba tervezésnél érdemes fizetni a magasabb KATA összeget.
Persze nem kell feltétlen kisadózónak maradnod. Választhatod az SZJA szerint adózó egyéni vállalkozást is. Több befizetési kötelezettséggel jár, de az ellátás is több lesz a későbbiekben. Fontos szempont lehet a döntés előtt, hogy a gyed alatti munkavégzés esetén a kismama köteles fizetni a Katát. Egyéni vállalkozónak ebben az esetben nem kell járulékot fizetni, ha nem vesz ki bért, nyereségadót viszont kell fizetnie!
Baba tervezése előtt tehát nem árt mérlegelni. Megéri-e a továbbra is a KATA? Melyik adófizetési kötelezettséget válasszam?